Badania prenatalne – najczęściej zadawane pytania

Czy potrzebuję skierowanie, by wykonać badanie VERAgene

Tak. Skierowanie jest niezbędne dla prawidłowego i dokładnego określenia tygodnia ciąży. Lekarz określi również, czy nie ma przeciwskazań do wykonania testów NIPT, między innymi: niedawna transfuzja krwi matki (12 miesięcy), przeszczep narządu (całe życie), udokumentowana translokacja zrównoważona.

Gdzie wykonam badanie VERAgene?

Badanie możesz wykonać w każdym punkcie pobrań Synevo lub we współpracujących z nami klinikach, szpitalach i gabinetach ginekologicznych, których listę znajdziesz tu.

Czy badanie wykonywane jest tylko u lekarza ginekologa?

Nie. Badanie możesz wykonać w punkcie pobrań Synevo, o ile masz ze sobą podpisane przez lekarza skierowanie.

Jak pobierany jest materiał do badania?

Od matki pobierane są dwie probówki krwi żylnej. Od ojca biologicznego dziecka pobierany jest wymaz (śliny) z policzka, należy pamiętać, że przed pobraniem wymazu nie należy nic jeść ani pić przez 2 godziny.

Ile trwa badanie VERAgene?

Pobranie materiału trwa kilka minut.

Jak długo będę czekała na wynik?

Wynik dostępny jest do 10 dni po badaniu. Bezwzględnie należy skonsultować go z lekarzem

Czy badanie VERAgene jest bolesne lub niekomfortowe?

Nie. Badanie VERAgene polega na pobraniu krwi matki i pobraniu niewielkiej ilości śliny ojca biologicznego. Jest to praktycznie bezbolesne.

Kiedy nie powinnam wykonywać badania VERAgene?
Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania badania VERAgene, takich jak mozaicyzm łożyska, czy przejście transfuzji krwi w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Pełna lista ograniczeń znajduje się tu.

Czy jest ograniczenie wiekowe dla testów prenatalnych VERAgene?

Nie. Wiek matki nie stanowi żadnego ograniczenia dla wykonania badania prenatalnego VERAgene.

Ile kosztuje badanie prenatalne VERAgene?

Cena badania VERAgene może różnić w zależności od tego, u którego z naszych partnerów je wykonujesz. Jeśli kupisz badanie przez internet i wykonasz je w punkcie pobrań Synevo, zapłacisz za nie 2990 zł.

Czy badanie VERAgene wiąże się z ryzykiem komplikacji i poronienia?

Nie. Badanie jest nieinwazyjne, a materiał niezbędny do jego wykonania uzyskiwany jest poprzez pobranie 2 probówek krwi matk. Pod tym względem badanie to nie różni się wcale od dziesiątek innych badań wykonywanych rutynowo w trakcie każdej ciąży.